Digitaalne lõhe Eestis

Poliitikauuringute Keskus PRAXIS ja Emor viisid läbi uuringu informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogia (edaspidi IKT) kasutamise sotsiaalsetest aspektidest Eestis. 

Projekti eesmärgid:

  • Selgitada välja laiemad ühiskondlikud ja sotsiaalsed tegurid, mis selgitavad Interneti mittekasutamist.
  • Tuua välja elanikerühmad, kelle seas on arvuti ja Interneti kasutamine madal ning selgitada välja vähe- ja mittekasutajate vajadused, hoiakud, eelarvamused ja ootused uute kommunikatsioonitehnoloogiate ja -teenuste suhtes.
  • Leida olulised ja mõjuvad argumendid ning kanalid arvuteid ja Internetti vähe- ja mittekasutavatele segmentidele uute kommunikatsioonivõimaluste efektiivseks tutvustamiseks.

 

Kasutatud metodoloogia:

  • E-seire uuringu alusel määrati kindlaks segmendid, kelle internetikasutus edasise uurimise alla võeti.
  • Valitud segmentide edasine uurimine toimus kvalitatiivsete fookusgrupp-intervjuude käigus.
  • Interneti mittekasutajate segmentide väärtushinnangute, eripärade, barjääride ja motivaatorite analüüs.
  • Intervjuud ekspertidega. Ekspertidelt paluti hinnangut senistele Eesti infotehnoloogia-alastele arengutele, digitaalse lõhe probleemi olulisusele ühiskonnas, selle tekkepõhjustele ning võimalikke lahendusi riskigruppide kaasamiseks.
  • 15. juulil viidi PRAXIS-e ja Emori koostöös läbi foorum, kuhu kaasati infotehnoloogia-, majandus- ja ühiskonnateaduste eksperte.

Uurimuse kaasfinantseerijaks (osaline uuringute läbiviimise finantseerimine, pdf-raamatute väljaandmine, PRAXISe Poliitikaaanalüüside kirjastamine, levitamine) oli International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) for the Information for Development Program (infoDev) läbi Poliitikauuringute Keskusele PRAXIS eraldatud grandi ICT Infrastructure and E-Readiness Assessment (Grant # ICT 016). Uurimuse tõlkimist vene ja inglise keelde ning veebiversiooni väljaandmist toetas Open Society Institute – Budapest.

Tulemused

Publikatsioonid:

Artiklid

Mari Kalkun, Tarmo Kalvet, Digital Divide in Estonia and How to Bridge It, Baltic IT&T Review, 2002, No 26, lk. 28-31.


Teostajad:
Mari Kalkun, Tarmo Kalvet, Daimar Liiv, Andre Kull
Kestus:
2002 - 2002
Finantseerijad:
Märksõnad:
digitaalne lõhe