Tulemused

Integratsiooniprogrammi koostamise nõustamine

PRAXIS eesotsas juhatuse esimehe Ain Aaviksooga juhtis uue riikliku integratsiooniprogrammi koostamise nõustamist kevadest 2007 - talveni 2009.

Rakenduskava koostamise nõustamise ühe osana analüüsiti Eesti Integratsiooniprogrammi 2000-2007 peamisi strateegilisi- ja juhtimisdokumente.

RIP 2000-2007 dokumentide analüüsi aruanne

 

PRAXIS Konsortsiumi ülesandeks oli nõustamistegevuse osana riikliku programmi eelnõu avaliku arutelu koordineerimine, et jõuda ühiskonnas üksmeelele aastateks 2008–2013 seatud ühiskonna integratsiooni eesmärkides. Allolev dokument annab ülevaate Konsortsiumi poolt läbi viidud avalikkuse ja sihtrühmade kaasamise protsessist: kellele ja millal korraldati kaasamis- ja teavitusüritused, kuidas koguti tagasisidet lõimumiskava ja rakendusplaani tööversioonile, milliseid ettepanekuid esitati ning kuidas neid arvestati. Samuti on lisades toodud üritustel osalenute nimekirjad ja ürituste meediakajastus.

Avalikkuse ja sihtgruppide kaasamine Eesti Lõimumiskava 2008-2013 koostamisse

 

Aprillis 2009 kinnitas Eesti Vabariigi Valitsus Eesti lõimumiskava 2008-2013. Lõimumiskavakoosneb kahest osast: strateegiast, mis sätestab kava eesmärgid, ning rakendusplaanist, mis koondab endasse ülevaadet planeeritud tegevustest ning nende maksumusest. Täiendavalt esitati rakenduplaanile seletuskiri, mis põhjendab tehtud valikuid ning strateegia ja rakendusplaani sisu. Lõimumiskava leiate Rahvastikuministri veebilehelt.

 

 

Õppereisid ja parimate praktikate uuring

Esimene õppereis toimus 19.-25.august 2007. Tutvuti Rootsi ja Taani integratsioonivaldkonna kogemustega Mälmö ja Copenhageni näidete varal. Teine õppereis toimus 11.-17.novembril, mil külastati Londonit ning tutvuti Suurbritannia integratsioonipoliitikaga, mis on suunatud diskrimineerimise ja rassismi vastu.

Õppereiside tulemusena valmis uuring "Integratsioonipoliitika ja meetmed: Heade praktikate uuring Rootsi, Taani ja Suurbritannia näitel". Valminud uuringu autoriteks on Kristina Kallas ja Kristjan Kaldur Balti Uuringute Instituudist. Uuring koosneb kahest osast, kus esimene annab ülevaate analüüsitud riikide sisserände ajaloost, integratsioonipoliitika kujunemisprotsessist ning selle halduskorraldusest. Uuringu teises osas keskendutakse konkreetsetele poliitikavaldkondadele ja seal rakendatavatele meetmetele ning lisaks tuuakse välja näiteid elluviidavatest projektidest.

Vajadus- ja teostatavusuuringud

Konsortsium viis läbi vajadus-ja teostatavusuuringud kuues valdkonnas:

  • Haridus (shkeeleõpe, ajaloo-ja ühiskonnaõpetus, kodanikukasvatus);
  • Sallivus jakultuuridevaheline dialoog;
  • Naturalisatsioon, kodanikutunne;
  • Sotsiaalsed riskirühmad;
  • Tööturg;
  • Kohalike omavalitsuste uuring.

Uuringute vahearuanne ettepanekutega strateegiasse valmis oktoobris 2007.
Uuringute lõpp-raport valmis jaanuaris 2008.

 

KOV arengukavade analüüs

Koostatud analüüs on lähtekohaks arengukavades integratsioonipoliitika käsitluse mõistmisele ning tagasiside saamisele. OÜ Geomedia uurimisrühma juhtis Rivo Noorkõiv, arengukavasid analüüsis  projektijuht Kalle Jagula ja teda toetas metoodiliselt analüütik Veiko Sepp.

Linna ja valla arengukavade integratsioonialaste meetmete analüüsi aruanne

 

Rahvusvaheline konverents

18.-19.oktoobril 2007 toimus Tallinnasrahvusvaheline konverents "Integratsioonikontseptuaalsed alused ja parimadpraktikad". Konverentsi eesmärk oli vaadelda Eestiintegratsioonipoliitikat läbi välisriikide teoreetiliste lähenemiste japraktiliste kogemuste. Integratsioonivaldkonna eksperdid Suurbritanniast,Prantsusmaalt, Saksamaalt, Itaaliast, Soomest, Belgiast, Lätist ja Kanadasträäkisid konverentsil mitmekultuurilisusest, rahvusvähemuste kaasamisest,integratsiooni mõõtmisest, integratsiooni juhtimisest ja hariduslikustintegratsioonist, võttes fookusesse Eesti integratsioonipoliitika.

Konverensti ettekandeid sisaldava kogumikuga on võimalik tutvuda Integratsiooni Sihtasutuse veebilehel: eesti keeles "Integratsiooni kontseptuaalsed alused ja parimad praktikad" ja inglise keeles "Tallinn Conference on Conceptualising Integration".

Teostajad:
Ain Aaviksoo, Kadri Seeder, Maiu Uus, Laura Kirss, Sten Anspal
Kestus:
2007 - 2008
Finantseerijad:
Märksõnad:
lõimumiskava, integratsioon, lõimumine, nõustamine

Tagasi projekti esilehele