Lõimumisarutelud Euroopa kolmandate riikide kodanikega

Projekti eesmärk on kaasata Eestis elavad Euroopa Liidu kolmandate riikide kodanikud ja määratlemata kodakondsusega elanikud Eesti lõimumispoliitika kujundamisse. Sihtrühm on seaduslikul alusel Eestis elavad inimesed, kes on Euroopa kolmandate riikide kodanikud (EKRK). Nad moodustavad 15% Eesti elanikkonnast, valdav enamus on pikaajaliste elamislubadega.

Projekti raames toimuvad arutelud, mille aluseks on kodanike paneeli meetod. See tähendab, et luuakse kuus kodanike paneeli, millest igaühes osaleb minimaalselt 25 sihtrühma esindajat ning mis jagunevad regiooniti ja kasutuskeele järgi järgmiselt: 1. Ingliskeelne paneel Tallinnas (uusimmigrandid); 2. Venekeelne paneel Tallinnas; 3. Venekeelne paneel Harjumaal (Maardus); 4. Ingliskeelne paneel Tartus (uusimmigrandid); 5. Venekeelne paneel Narvas; 6. Venekeelne paneel Kohtla-Järvel. Lisaks otsesele EKRKide sihtrühmale  kutsutakse aruteludel osalema ka lõimumisvaldkonna eksperte. Paneelide arutelud toimuvad 2013. aasta kevadel.

Arutelude tulemustest valmivad eesti-, vene- ja inglise keeles raportid, mis avalikustatakse kevadel nii MISA kui Praxise koduleheküljelt. Arutelu matrejalid on oluliseks sisendiks uuele Eesti lõimumiskavale, mis hakkab kehtima 2014. aastal.

Projekti tegevusi rahastatakse Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fondist ja Kultuuriministeeriumi kaudu riigieelarvest ”Eesti lõimumiskava 2008-2013” raames.

Tulemused

Projektile loodi oma lehekülg ka Etnowebi keskkonda: www.etnoweb.ee/arutelud. See sisaldab jooksvalt kõige värskemat infot projekti käigust ja tulemustest.

Tänaseks on loodud nn diskussiooniklubi ja toimunud kuus arutelu. Inglise keeles toimunud arutelude esialgseid raporteid saab lugeda siit ja venekeelsete arutelude raporteid siit. Tegemist on kõige esialgsemate raportitega, mis sisaldavad aruteludel välja käidud tagasisidet senistele tegevustele, lahendusettepanekuid tulevikuks ja ka iga ürituse kodanikuraportööri ning lauamoderaatorite kommentaare.

Samuti võib vaadata ürituste pildigaleriid, mis annab tunnistust kohapeal toimunud meeleolukatest ja konstruktiivsetest aruteludest.

Projektis osalejate algatusel on loodud ka Facebooki grupid, milles algselt osalesid aruteludel osalejad, kuid tänaseks on loomulikul teel laienenud. Diskussiooniklubilised on väiksemates gruppides kokku saanud ka peale märtsis toimunud arutelupäevi.

Projekti tulemusena valmis ettepanekutest koondraport , mis annab ülevaate diskussiooniklubide korraldamisest kodanike paneeli meetodil, osalejate kõigist ettepanekutest setismel teemal ja projekti analüütikute soovitustest.

Rohkem infot: Maiu Uus maiu.uus(at)praxis.ee