Kodanikuühiskond Gruusias: Gruusia Ida-Partnerluse platvormi (ingl Georgian Eastern Partnership National Platform) organisatsioonide eestkostesuutlikkuse edendamine

Projekti eesmärk on panustada Gruusia ühenduste suutlikkusse ja võimekusse osaleda poliitikakujundamisel, et nad oskaksid luua ja rakendada omavahelisi suhtevõrgustikke, tõlkida oma teadmisi ja eesmärke poliitikavaldkondade arendamiseks, teha koostööd omavahel ning avaliku sektori esindajatega (sh nii ametnikud kui poliitikud), seda hinnata ning koostada nii organisatsiooni eestkosteplaane kui ka sektoriülese kodanikuühiskonna strateegia alused. Selleks teeme töökohtumisi Gruusias, korraldame gruusia ühendusele seminare, korraldame gruusia juhtivatele kodanikuühiskonna liidritele 5-päevase väljaõppe Eestis, loome eestkosteteemalise teaberuumi, kohtume Gruusias teiste vajalike  ühenduste, ametnike ja poliitikutega.

Tulemused

III seminar oktoobris 2013

Seminar oli jaotatud kaheks osaks: (1) 1,5 päeva keskenduti järgnevatele teemadele: poliitika kujundamise protsess ning kolmanda sektori võimalused mõjutada ja olla selles protsessis avaliku sektori partner, kolmanda sektori roll poliitika kujundamises, kuidas ehitada jätkusuutlikku kestvat suhet avaliku sektori organisatsioonidega, milline on hea poliitikaostus, kuidas kasutada andmeid otsuste langetamisel. Sellel osalesid Gruusia ühendused. Pool koolitus päeva oli üles ehitatud poliitika dialoogi vormis, kus peale ühenduste osalesid ka need avaliku sektori esindajad, kes vastutavad kodanikuühiskonna arengu eest Gruusias. Kõigepealt esitasid Gruusia ühendused endi koostatud Gruusia kodanikuühiskonna strateegia alused, mida laudkonniti arutati. Arutelu tulemusena täiendati strateegia aluseid, lepiti kokku vajalikes edasistes ühistes sammudes ning pandi kirja ühised eesmärgid.

Seminari viisid ellu Annika Uudelepp ja Kristina Mänd.

Õppevisiit Eestisse juunis 2013

Projekti raames toimus juunikuu esimesel nädalal 10.06-14.06.2013 Gruusia ühenduste delegatsiooni visiit Eestisse. 5-päevasel visiidil käisid kümme Gruusia ühenduse esindajat, kes on osalenud varasematel seminaridel Gruusias ning kes on motiveeritud töötama laiemalt Gruusia kodanikuühiskonna heaks ning ka leidma endale Eestist partnerorganisatsioon.

Visiidi eesmärkideks oli:

  • esiteks, tutvustada delegatsioonile Eesti kodanikuühiskonna arengu kontseptsiooni, kuidas Eesti kodanikuühiskond on arenenud ning toimib, kuidas käib koostöö avaliku sektori ja ühenduste vahel ning kuidas töötavad Eesti eestkoste organisatsioonid;
  • teiseks, antud teadmise pinnalt arendada ideed, kas sarnased põhimõtted ja arengukontseptsioon oleks kasulik ka Gruusias ning positiivse vastuse korral astuda esimesed sammud alustamaks tööd Gruusia kodanikuühiskonna alusdokumendiga;
  • kolmandaks, edendada Eesti ja Gruusia ühenduste vahelist koostööd viies kokku kümme sarnase teemaga tegutsevat ühendust Eestist ja Gruusiast.

Visiidi raames kohtuvad Gruusia ühenduste esindajad regionaalministriga, e-Riigi Akadeemia, Vabaühenduste Liit EMSLi, Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, Avatud Eesti Fondi, Kultuuriministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi, Riigikantslei, Välisministeeriumi arengukoostööbüroo, Gruusia saatkonnaga, Arengukoostöö Ümarlaua, Avatud Vabariigi, Eesti Euroopa Liikumise ning potentsiaalsete partnerorganisatsioonide (nt Korruptsioonivaba Eesti, Eesti Loodusfond jpt.) esindajatega. Lisaks tutvustab Praxis oma tööd ning räägib avatud valitsemise, mõttekeskuste rolli, ühenduste rahastamise jm olulistel teemadel.

II seminar märtsis 2013

11-12 Märtsil 2013 toimus Tbilisis antud projekti teine seminar. Tänapäeva keerukas kommunikatsioonisüsteemis on eduka kampaania saavutamiseks oluline tegeleda mitme huvigrupiga ning pidev koostöö meediaga on vajalik. Projekti teise seminari eesmärgiks oli kokku tuua erinevate organisatsioonide liikmed ning jagada nendega teadmisi, kuidas töötada liikmete, huvigruppide ning meediaga. Kahepäevane seminar hõlmas endas mitmeid loenguid, millele järgnesid avatud arutelud.

Seminar algas Urmo Kübara ettekandega teemal “Organisatsioon/võrgustik ja nende liikmed: trendid ja katsumused” („Organizations/networks and their members: trends and challenges“). Päeva teine loeng oli pühendatud partnersuhete loomisele teiste organisatsioonidega, kus härra Kübar analüüsis selle plusse ja miinuseid.

Teine päev algas loenguga, kuidas muuta kommunikatsioon võimalikult efektiivseks. Mis on efektiivse kommunikatsiooni aluseks ning kuidas jõuda enda huvigruppideni. Päev jätkus loenguga, kus lahati kommunikatsiooni meediaga Eestis-mida on meilt õppida. Lisaks teoreetilisele osale tuli osalejatel lahendada ka mitmeid erinevaid praktilisi ülesandeid.

I seminar detsembris 2012

6-7. detsember 2012 korraldas Poliitikauuringute Keskus Praxis koostöös Tibilisi Liberaalse Akadeemiaga (Liberal Academy Tbilisi) seminari teemal “Eestkoste: Kuidas algatada muutusi ja panna need toimima”( Advocacy: How to initiate changes and make things happen) Seminari eesmärgiks oli arendada Gruusia kodanikuühiskonna võimsust ja suutlikkust eestkoste ning poliitikakujundamise valdkonnas.

Seminari jooksul toimusid mitmed ettekanded, mis hõlmasid endas suurel hulgal poliitilisi küsimusi, eestkostet ja kuidas hoida enda organisatsiooni jätkusuutliku ning mõjuvana. Lisaks ettekannetele tuli osalejatel tegeleda ka enda isiklike eestkosteplaanidega. Plaanide käigus pidid osalejad näitama, kuidas maksimaalselt ära kasutada olemasolevat resurssi ning millist taktikat kasutada. Samuti, kuidas kohandada oma plaani muutuvas keskkonnas.

Esimesel päeval oli kohtumine Priit Turkiga, kes on hetkel ametisolev Eesti Suursaadik Gruusias. Pärast Suursaadik Turki lühikest sõnavõttu jätkus päev ettekannetega. Kristina Mänd andis osalejatele ülevaate poliitilisest tahtest, poliitikakujundamisest, valitsemisest ning eestkostest-selle olemusest ja vajalikkusest. Päev jäi lõpetama õpetus, kuidas ja miks on vajalik koostada eestkosteplaane.

Teine päev algas ettekandega kodanikuühiskonna trendidest, kus peamisena toodi välja, et kodanikuühiskonna organisatsioonide legitiimsus ei ole päritav, vaid teenitakse välja, mistõttu pidev töö oma organisatsiooniga on vajalik. Teine osa ettekannetest hõlmas endas kaasamist, usaldamist, legitiimsust, läbipaistvust ning vastutust. Oma ettekande käigus tutvustas Kristina Mänd ka EKAKi tulemusi ning eesmärke tulevikuks.

Projektileht

Projekti raames loodi Gruusia partneri veebilehele alamleht, mis sisaldab koolituste materjale, kasulikke linke eestkoste, poliitikakujundamise jm teemadel. Tutvu materjalidega siin.

Teostajad:
Katariina Rebane, Kristina Mänd, Ketevan Tsikhelashvili, Eka Mrulishvili,
Kestus:
2012 - 2013
Finantseerijad:
Märksõnad:
arengukoostöö, eestkoste, Gruusia, ühendused, poliitikakujundamine

„Projekti rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest"

Uudised

Uudised puuduvad