Tarbetute bürokraatlike protseduuride vähendamine (RED TAPE)


Projekti eesmärgiks on analüüsida kehtivat haldustoimingute regulatsiooni ja pakkuda välja konkreetseid võimalusi nn red tape probleemi (ehk mõttetult keerulised ja aeganõudvad haldusprotseduurid) lahendamiseks. Projekti raames läbi viidav uurimistöö püüab aidata kaasa uue haldusmenetluse seaduse rakendamiseks vajalike eelnõude koostamisele ning kaasaegsemate haldustehnoloogiate teadlikule ja tõhusale juurutamisele Eesti riigiasutustes.

Projekt koosneb kolmest osast:

1. Erinõuetega tegevusaladel tegutsemise regulatsiooni korrastamine ja uue haldusõigusega kooskõlla viimine. Litsenseerimise alaprojekti teostatakse koostöös Eesti majandusministeeriumi ja ettevõtjate esindusorganisatsioonidega. Selle käigus kaardistatakse ja analüüsitakse Eestis majandustegevuseks õiguse andvate tegevuslubadega seotud sisulisi ja protseduurilisi küsimusi nii valitsusasutuste kui ettevõtjate seisukohalt lähtudes. Alaprojekti eesmärgiks on teha ettepanekud ning anda selged soovitused ja juhised Eesti valitsusele litsenseerimisvaldkonna korrastamiseks vajalike õigusaktide koostamiseks, et muuta seeläbi Eesti ettevõtluskeskkond ettevõtjasõbralikumaks ning Eesti ettevõtjad konkurentsivõimelisemaks.

Litsenseerimise alaprojekti meeskond: Tea Danilov, Maria Alajõe, Reet Jaagus, Anno Aedma, Diana Eerma.


2. Haldusmenetluse eriosa seaduste ettevalmistamine.  Seda alaprojekti teostab PRAXIS koostöös Eesti justiitsministeeriumi ja riigi infosüsteemide osakonnaga. Alaprojekti käigus analüüsitakse erinevate maade kogemust kaasaegsete tehnoloogiate juurutamisel avalikus sektoris. Alaprojekti eesmärgiks on aidata kaasa haldusmenetluse ja eriti haldustoimingute kaasaegse hea halduse arengutasemele viimisele ja kasutajasõbralikkuse suurendamisele. PRAXIS annab metodoloogilised ja halduspoliitilised suunised uue haldusmenetluse seaduse rakendamiseks vajalike eriseaduste väljatöötamiseks. Uurimistöö üheks põhisuunaks on uute info- ja kommunikatsioonitehnoloogia vahendite kasutuselevõtuga seotud võimaluste ja nende rakendamisega seotud probleemide analüüsil põhineva käsitluse loomine ja Eesti olukorras võimalike uudsete lahenduste väljapakkumine.

Haldusõiguse alaprojektio meeskond: Külli Nõmm, Maarja Kuldjärv, Nele Siitam Anno Aedma, Urmas Visse ,Virgo Saarmets.


3. Kontrollküsimustikud ja nende kasutamine seadusandliku ja täitevvõimu koostöö tagamiseks haldusmenetluse uuendamisel (kontrollküsimustike alaprojekt) PRAXISe projektipartnerid on Riigikogu ja valitsusasutused. Alaprojekti käigus koostatakse nn kontrollküsimustikud haldusmenetlusi (eelkõige litsenseerimist) sisaldavate eelnõude ja nende ettevalmistamise kiireks analüüsiks. Kontrollküsimustikke hakkavad kasutama nii eelnõude ettevalmistajad kui Riigikogus neid menetlevad komisjonid. Eesmärgiks on tagada riikliku regulatsiooni ühtsus ja lihtsus ning luua vahend vastavate riiklike poliitikate koordineeritud kujundamisele kaasaaitamiseks.

 

Projekti teostamine

Projekti teostamiseks moodustatakse alaprojektide juurde tuumikrühmad, kes analüüsivad valdkonna teoreetilist baasi ning vajadusel teostavad täiendavaid küsitlusi ja uuringuid Eestis. Projekti tuumikrühmade uurimistööde tulemusi tutvustatakse seminaridel täitevvõimu ja seadusandja esindajatele. PRAXIS nõustab ametiisikuid ja töögruppe konkreetsete eelnõude ettevalmistamisel. Projekti käigus tehtud uurimistööd tehakse avalikkusele kättesaadavaks PRAXISe koduleheküljel, trükistena ning artiklitena ajakirjanduses.

Tulemused

Loe projekti üldisi järeldusi Eesti jaoks SIIT.

Projekti tulemusel valminud kokkuvõtted analüüsist:

Ettekanded

Teostajad:
Daimar Liiv
Kestus:
2000 - 2001
Finantseerijad:
Märksõnad:
red tape, bürokraatia, protseduur