Praxise juhatuse esimees Annika Uudelepp ütles, et aruteluportaal rahvakogu.ee ei ole vaid auru väljalaskmine ning ilma sellise aruteluvõimaluseta oleks olukord Eestis palju halvem.

“Ma arvan, et Eestis oleks asjad palju halvemad, kui sellist võimalust ei oleks praegu genereeritud, et ei oleks sellist asja püsti pandud ja kasutatud ära ideed, et ärme oleme meie-teie,” rääkis Uudelepp ETV saates “Foorum”.

Tema sõnul on rahvakogu teistest sarnastest ettevõtmistest erineva lähenemisega, sest kõigepealt küsitakse, mida inimesed arvavad, mitte ei küsita arvamusi juba tehtud ettepanekule. “Meie-teiet ei ole, mis on kaasamise suurimaid probleeme ja paneb barjääre püsti,” rääkis ta.

Uudelepp lisas, et seetõttu on suurepärane, et ka riigikogulased teevad aruteluportaalis ettepanekuid.

Lisaks põhjalikule ettevalmisusele on Uudelepa sõnul oluline, et algatuse taga on presidendi autoriteet ning see, et ettepanekutest sünnivad lõpuks reaalsed sammud. “Õhk oli muredest väga paks, Harta andis sinna tuld juurde ja väga tähtis oli, et see ei vajuks ära,” lausus ta.

Keerulisem etapp algab pärast ideede kogumist

Eesti tuleviku-uuringute instituudi direktor Erik Terk ütles, et kõige olulisem on algatuse puhul see, kuidas vedavamad ideed kokku siduda ja nendega edasi minna.

“Ma ei karda, et esimesel arvamuste kogumise etapil asi kehvasti välja tuleb. Neid võiks olla rohkem, aga ka praegu on seal mõistlikke asju. Minu arust see, kas asi läheb korralikult tööle, selgub pärast seda, kui ettepanekud seotakse loogilistesse ridadesse ja neid ekspertidega sisuliselt arutama hakatakse,” lausus ta.

Tergi hinnangul on oluline, et protsessi algatas reaalne mure. “Protsessi algus on mure, see ei ole käivitatud, sest see on kihvt ja see on hea PR, et näidata, et Eesti on hea IT riik. ta on asi, mis hakkas peale reaalse mure pärast,” rääkis ta.

Terk rõhutas, et usalduskrediidi jätkumisele mõjuks hästi, kui inimesed ei keskenduks vaid parlamendi ja seadusloome peenreguleerimisele.

“Paralleelselt me peaksime väga tugevalt jätkama sisuliste probleemide klaarimist ühiskonnas meedia kaudu,” ütles ta.

Uudelepa hinnangul tahab rahvakogu anda inimestele kindlustunde, et ettepanekuid kaalutakse tõsiselt.

“Minu arvates rahvakogu katsetab seda, kas me suudame anda kindlustunde selles suhtes, et kui me kogume ideed, teeme nendega head tööd, valmistame neid nii ette, et see ei ole suvaline kimp suvalisi ettepanekuid, vaid need on mingi läbitöötamiseni jõudnud pakett, siis võtavad poliitikud neid tõsiselt ja neil on väga raske seda ignoreerida. See on kindlasti muutus,” ütles ta.

Allikas: Uudelepp: ilma rahvakoguta oleks Eestis olukord palju halvem, ERR