Kui praegu linna valitsev Keskerakond peaks Tallinnas loodetust vähem hääli saama, siis tõuseb oluliseks kaalukeeleks koalitsiooni moodustamisel Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kelle linnapea kandidaadikson endine tipp-politseinik Andres Anvelt.

Andres Anvelt lubab pealinnas lahendada lasteaiakohtade puuduse probleemi aastaks 2016, korrastada linna teed ning viia linnajuhtimise linnaosavalitsuste ja halduskogude tasemele, jättes linnavalitsuse hooleks strateegilise juhtimise, vahendas “Aktuaalne kaamera. Nädal”.

Anvelti sõnul on sotsiaaldemokraadid kaalukeeleks Tallinnas võimaliku koalitsiooni tekkimisel. “Kui ei tule ainupartei võimu, siis sotsiaaldemokraadid on kindlasti kaalukeeleks ühe või teise koalitsiooni tekkimisel. Aga see ei saa olema väga lihtsasti limpsatav kaalukeel. Meie tingimused on päris karmid,” tõdes ta.

Poliitikauuringute keskuse Praxis juhi Annika Uudelepa sõnul on sotsiaaldemokraatide programmis nii Tallinnas võimul oleva Keskerakonna kui ka opositsioonis olevate erakondadega sarnaseid seisukohti. “Sotsiaaldemokraadid saavad päris heast seisust rääkida nii Keskerakonna kui ka pealinnas praegu opositsioonis olevate erakondade ühisleeriga. Sotside programmis on mõlema poolega nii kattuvusi kui ka täiesti risti-vastupidiseid seisukohti.”

Kui aga Keskerakond jääb ainuvõimule, siis pole asja läbirääkimisi pidada, ütles Anvelt ja meenutas 2009. aastat, kui pärast valimisi pealinnas ühine liit loodi. Tekkis ülemuse ja alluva suhe, meenutas ta sotside koalitsioonist lahkumise tagamaid.

Mitmed seekordsed valimislubadused on just sellest ajast pärit. Lubaduste nimekiri on pikk ning Andres Anvelti sõnul puudutavad lapsi ja haridust. “Poliitiliselt see võib-olla ei ole mugav, sest nelja aasta jooksul ei ole hariduses võimalik muuta nii, mis tooks tulevikus kaasa mingisuguse teise arengu Eestis,” tõdes Anvelt.

Lastele lubatakse lasteaia- ja põhikoolikohti kodu lähedale, samuti õppimist nullklassis ja eelkoolis ning tasuta huviharidust. Anvelti sõnul on linna eelarves leida 43 miljoni suurune puhver ning selle rahaga saab lubadustele katte. Linna valitsemisest saab kokku hoida 6 miljonit.

“Kui me paneme juurde meediakulud, siis me juba leiame kümmekond mijonit. See on see raha, mis peaks minema spordi- ja huviringidele – peakski minema sinna,” ütles ta.

Anvelt lisas, et raha peaks linnakassasse laekuma juurde ka üksikisiku tulumaksust.

Uudelepa hinnangul ei anna ametikohtade ümbertõstmine suurt rahalist tulu. “Põhiküsimus on see, kuidas linn saaks rohkem ettevõtlust toetada, et tulu teenida maksumaksjate pealt. Nii et sealt on potsensiaalis oluliselt rohkem võita, kui ühe-kahe ametikoha ümberkorraldamisega ükskõik, millisel tasandil,” selgitas ta.

Ümberkorraldused linnas pole pelgalt raha kokkuhoiuks, kinnitas Anvelt, vaid eesmärk on läbipaistvam juhtimine ning linnaosade suurem võim. “Kõik, mis puudutab igapäeva töö korraldamist, kommunaalküsimusi ja sotsiaalküsimusi – kõik see on linnaosapõhine,” märkis Anvelt.

Aastaid on enne valimisi vaieldud selle üle, kas anda linnaosadele suurem võim või hoopis kaotada linnaosad “See on optimaalse töökorralduse teema. Kindlasti on siin erinevaid tegutsemisvariante,” märkis Uudelepp.

Sotsiaaldemokraatide tegutsemine valimiskampaanias jääb aga rahulikuks. Anvelt ütles, et kampaania üldpildist kaldus kõrvale asfaldiaktsioon, kuid see oli mõeldud protestina neile, kes hindavad kampaania sisust tähtsamaks vormi.

Allikas: Sotsiaaldemokraadid jätaks linnavalitsuse hooleks strateegilise juhtimise, ERR