Rahvakogule tehtud ettepanekud ulatuvad põhiseaduse muutmiseni, rääkis rahvakogu üks korraldajaid, poliitikauuringute keskuse Praxis valitsemise ja kodanikuühiskonna programmi juhi kohusetäitja Hille Hinsberg.

“Rahvakogu protsess või teekond ongi ju olnud kaasatuse või osalemise näitamine – et nii on võimalik. On võimalik saavutada natukene suurem tähelepanu ja loodetavasti ka natukene suurem muutus, kui lihtsalt argipäevaselt nendestsamadest asjadest järjepanu ja järjepanu rääkides. Et korra tuleb siis kuidagi jõulisem samm astuda,” rääkis Hille Hinsberg intervjuus ETV saatele “Terevisioon”.

Hinsberg rääkis, et rahvakogul tehtud ettepanekute ja juba paistma hakkavate lahenduste seas näeb ta esiteks juba seadustes olemasolevaid, kuid mingil põhjusel kehvasti toimivaid asju, mille puhul tuleb uurida, miks see nii on.

Teine osa on Hinsbergi sõnul õigusaktide muutmised, mille kohta tehti päris palju ettepanekuid.

“Mida teha poliitikutega riigiettevõtete nõukogudes? Kuidas peaks nende vastutust selgemini sätestama ja kuidas peaks seda ka jälgima? Ei saa ainult hea usu peale. Ilmselt tuleb võtta ette mingi õiguslik regulatsioon [—]. Või kas või sellised valimistega seotud asjad, et kui on ikkagi nii ekspertide kui juba ka nende ettepanekute tegijate poolt öeldud selge vajadus: valimiskünnist tuleks langetada [—], sest muidu me jäämegi nende juba nii-öelda kinnistunud poliitiliste jõudude juurde, piirame ligipääsu teistele, ei anna võimalusi üksikkandidaatidele ennast kuidagimoodi üldse pildile saada,” rääkis Hinsberg ning toonitas, et sellest räägiti ka teemaseminaridel, kus osalesid teiste hulgas ka poliitikud.

Ettepanekute kolmas rühm on Hinsbergi sõnul need, mis eeldavad põhiseaduse muutmist.

“Me teame, et see on kõige pikem protsess. See on võimalik, aga seda tuleb üheksa korda mõõta, enne kui põhiseaduse juurde minna. Aga on praegu ka sõelal tõesti selline asi, nagu seadusliku jõuga rahvaalgatuse kehtestamine ja ka referendumite ehk rahvahääletuste palju sagedasem ja jõulisem kasutamine. Need mõlemad eeldavad siiski ka põhiseadusesse teatud muudatuste sisseviimist,” rääkis Hinsberg.

Allikas: Rahvakogule tehtud ettepanekud ulatuvad põhiseaduse muutmiseni, ERR