Haigekassa juhatuse esimees Hannes Danilovi hinnangul tuleks ligi 10 aastat ühel tasemel püsinud patsientide visiiditasu tõsta. Sotsiaalminister Hanno Pevkuri ja patsientide ühingu hinnangul leiaks tervishoiusüsteemile lisaraha ka olemasolevaid ressursse paremini kasutades.

Et arstiabi rahastamine tööjõult kogutava ravikindlustusmaksu abil pole jätkusuutlik, selgus juba paar aastat tagasi tehtud Praxise analüüsist. Täna pakkus Danilov, et 3,2eurose viisitasu tõstmine oleks lihtne ja kiiresti teostav abinõu, kuidas ravikindlustusse lisaraha leida, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Soomes näiteks on visiiditasu 30 eurot. Tema sõnul aitaks kõrgem tasu vähendada järjekordade pikkust, kuid see pole haigekassale siiski suur tulude allikas. “Aga see on üks võimalus, kuidas natukene suurendada tulusid. Praegu on arutlusel ka ju töövõimetussüsteemi ümbekorraldamine ja ka üks variant on see, et kogu töövõimetuse rahastamist ehk siis siniste lehtede rahastamist ei tee edaspidi haigekassa, vaid see läheb edasi teistele struktuuridele,” selgitas Danilov.

Sotsiaalministeeriumis on praegu väljatöötamisel töövõimetuskindlustuse seadus, kus ajutine ja püsiv töövõimetus ühendatakse ühtsesse süsteemi, mida hakkas korraldama töötukassa. Seetõttu pole ka minister Pevkuri sõnul viiditasu tõstmine tervishoiu rahastmisel esmatähtis.

“Ma olen nõus sellega, et tervishoidu lisaraha võiks tulla, selleks on ka erinevaid ettepanekuid tehtud. Visiiditasu koha pealt ma oleks hetkel veel skeptline. Aga et tervishoiu süsteem ja ka haiglad selle tervishoiusüsteemi sees on selle probleemi tõstatanud, siis seda arutada vaieldamatult tuleb,” ütles minister.

Patsientide ühingu juhi Pille Ilvese sõnul võrdub praegu visiiditasust rääkimine patseindi varba ravimisega, samas kui tal tegelikult on süda haige. Tema sõnul on vaja vaadata üle kogu rahastamisskeem, et Eesti tervishoid suudaks ka tulevikus kättesaadavat ja kvaliteetset teenust edasi pakkuda.

“Patsiendi omaosalus on juba niigi väga kõrge, ta ei saa enam tõusta. Ja tegelikult on väga palju patsiente, kellel see visiidi tasu käiks üle jõu ja kes on väga-väga vaesed. Kindlasti peaks muutma rahastamist läbipaisvamaks. Näiteks võiks olla patsiendi raviarved patsiendile nähtavad,” rääkis Ilves.

Tema sõnul on patsientide ühing juba mitu aastat võidelnud selle eest, et raviarved muudetakse avalikus. Siis saaks patsient näha, millist raviteenust on talle osutatud.

Allikas: Patsientide ühing: kogu arstiabi rahastamine vajab ülevaatamist, ERR