Üle-eestiliste mõttetalgute käigus sündivatele ideedele saab sügisest alates igaüks oma toetushääle anda, et kooruksid välja inimeste jaoks kõige olulisemad teemad.

Mõttetalgude eesmärk pole mitte eri probleemide kirumine, vaid vastamine küsimusele “kuidas?”, rääkis Projekti Teeme Ära Minu Eesti analüüsitoimkonna juht Ain Aaviksoo tänasel mõttetalgude korraldust tutvustaval pressikonverentsil.
Talgudel arutlusele tulevad ühiskondlikud teemad on jaotatud 18 põhikategooriasse, mille hulgas on nii Eesti maine, valitsemiskultuur, eluterve vanadus, mobiilsus ja transport, linna- ja maaelu, loodusvarade kasutamisne kui ka väärtused ja kultuur.

Nende ja paljude teiste teemade üle oodatakse 1. mail üle Eesti moodustavatesse vähemalt 400 mõttekotta arutlema umbes 100 000 inimest. Talgupäev kestab kella kümnest neljani, mille jooksul arutletakse nii kohalikul ehk kogukonna lähemat ümbrust puudutaval teemal kui kolmel ühiskondlikul teemal.

Küsimused etteantud teemade all püstitavad osalejad ise ning seejärel jagunevad sarnaste mõtete ja huvidega inimesed väiksematesse rühmadesse.

Kõik päeva jooksul välja koorunud lahendused, ideed ja lubadused riputatakse üles ka veebis asuvasse ideepanka, kus alates 2. maist saab igaüks nendega tutvuda ning omapoolseid ettepanekuid või kommentaare lisada.

Samuti kasutatakse selles etapis ekspertide abi, kes saavad lisada omapoolseid nõuandeid osade ideede arendamiseks. Ekspertide seas võivad olla nii pangad, analüüsi- ja konsultatsiooniettevõtted kui ka mõni muu ettevõte. Samas jääb iga idee külge alati autori nimi, toonitas Aaviksoo.

Sügisel saab Aaviksoo sõnul hakata suvel kogutud ideedele nn toetushääli andma. “See ei ole referendum /../ vaid tahame välja selgitada, mis on päriselt olulised küsimused inimestele,” sõnas Aaviksoo.

Detsembris on aga projektimeeskonna plaanide kohaselt see hetk, kus miljonist mõttest on saanud võib-olla sada olulist teemat, millel on ekspertide arvamused juures, rääkis Aaviksoo.

Samuti on selleks ajaks ilmselt mitu tuhat uut inimest, kes on läbi kõnealuse ürituse saanud endale teiste elanike toetust ning kes aitavad keerulistest olukordadest välja pääseda. “Ja Eesti ongi parem,” lõpetas Aaviksoo.

Mõttetalgutele saab alates aprillist registreeruda aadressil minueesti.ee, kus selle nädala lõpus avatakse ka foorum.

Allikas: Mõttetalgutel sündivad ideed pannakse hääletusele, ERR