Kuigi lõppeval nädalal tõstatus taas arutelu esmatarbekaupadele kehtestatud käibemaksumäära osas, siis rahandusministeerium erisuste tegemist ei poolda.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonnajuhataja Andrus Sääliku sõnul on raske muutusi teha nüüd, kui senise süsteemiga on harjutud, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Ta lisas, et kuigi mõne tootegrupi puhul, nagu on praegu näiteks raamatud ja ravimid, on käibemaksu vähendamine võimalik, siis üldiselt tähendaks see riigi jaoks suurt kahju.

Kõigepealt jääks riigil saamata sadadesse miljonitesse ulatuv summa, mida riik saaks kasutada toetuste jagamiseks.

Isegi, kui riik plaaniks madaldada esmatarbekaupade tulumaksu, oleks odavamaid hindu Sääliku hinnangul oodata naiivne.

“See, mida viimastel päevadel siin suured kaubandusketid on öelnud, seda nad peavadki ütlema. Aga tegelikult nemad on kogu selles ahelas alles viimased tegijad. Nemad ei ole võimelised garanteerima, et järgmisest päevast, ütleme et 1. jaanuarist, oleksid kõik kaubad siis selle 20 protsendilise käibemaksu võrra odavamad,” selgitas Säälik.

Kuigi lõppmüüjad võtavad tootelt vaheltkasu, tulevad tootele lisanduvad summad tootjate, vahendajate ja maaletoojate poolt. Samuti on probleemiks maksupettused, kus tooteid lükatakse tarbimisse mõne sellise kaubagrupi alt, kus ei ole maksu peal.

Kui tarbija on juba nõus maksma toote eest mingisuguse summa, siis jõuab see hind sama tasemeni tagasi. Poliitikauuringute keskuse Praxis analüütik Andres Võrk arvas, et hinnalangus sõltub pigem tarbija teadlikkusest.

“Enamasti arvatakse, et kui me räägime näiteks toidukaupadest või esmatarbekaupadest, siis inimesed on vähe hinnatundlikud, sest nad peavad paratamatult seda ostma,” lausus ta.

“Seega, kui nüüd me laseme maksumäära alla kukkuda, näiteks käibemaksul toidukaupadele või esmatarbe kaupadele, siis tegelikult ei ole otsest survet, et hinnad peaksid kukkuma,” tõi Võrk esile probleemi.

Seega on arukam keskenduda esmatarbe kaupade maksumäära langetamise asemel hoopiski sellele, kuidas aidata neid, kellel on praeguse seisu juurde hakkamasaamisel raske.

Andres Võrk ütles, et reeglina on maksueristusega sotsiaalpoliitilisi eesmärke täita väga kulukas. Seetähendab, et maksude langetamise puhul väheneks vaesema rahva kulutused. Rohkem võidaks sellest aga rikkam rahvas, kellel otsesel seda abi vaja ei oleks.

Allikas: Ministeerium käibemaksuerisusi ei poolda, ERR