Keskerakond võib Tallinnas ka absoluutse enamuse puhul sotsidele võimu pakkuda.

Nii nagu ennustasid kõik eilsetele valimistele eelnenud avaliku arvamuse uuringud, võitis Tallinnas kohaliku omavalitsuse volikogu valimised Keskerakond. Tallinna valimiskampaania osutus valimistest osavõtnud hääletajate protsendi järgi ka kõige pingelisemaks. Pealinnas käis valimas tervelt 65,3 protsenti hääleõiguslikke elanikke, mis oli kaugelt suurem kui üleriigiline osavõtt. Kuid terves riigis käis valimas 60,4 protsenti nimekirjadesse kantuid, mis osutus samuti rekordiliseks näitajaks ja ületas kõigi seniste kohalike valimiste osavõtuprotsendid.

Eesti Päevalehe trükkimineku ajaks oli Keskerakond Tallinnas korjanud juba üle 40 protsendi häältest, mis tähendas, et neil oli Tallinna volikogus absoluutse häälteenamuse jaoks vajalikust 40 kohast puudu vaid mõni. Samm-sammult järjest rohkematest valimisjaoskondadest laekuvad valimistulemused kasvatasid Keskerakonna tulemust järjekindlalt. Kõigi märkide järgi marssis Tallinna praegune linnapea ja Keskerakonna juht Edgar Savisaar pealinna ainuvõimu poole ka järgmiseks neljaks aastaks. Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar ei soovinud eile õhtul enne lõplike valimistulemuste selgumist oma erakonna järjekordset suurt edu kommenteerida.

„Sellest räägime siis, kui lõplikud tulemused käes on. Aga vaatasin telerit ja nägin, kuidas Aarne Rannamäe ja Sulev Valner olid ETV valimisstuudios suures õhinas, kui esimeste tulemuste põhjal oli Reformierakond heal positsioonil. Minu meelest plaksutas üks neist isegi käsi. Mul on kurb, kui lähimad tunnid neile pettumust toovad,” ütles Savisaar eile õhtul enne kella kümmet.

Kui 89 jaoskonda 133-st oli oma andmed edastanud, oli Savisaar saanud 25044 häält. Tallinna eelmine linnapea, keskerakondlasest riigikogu aseesimees Jüri Ratas jäi lehe trükkimineku ajaks teada olnud tulemusi kommenteerides veel tagasihoidlikuks. „Lähtun sportlikust põhimõttest, et suusamaraton lõpeb siis, kui sõidetud on 50 kilomeetrit. Kõige otsustavam vahefiniš on 42. kilomeetril,” ütles Ratas eile õhtul kella kümne ajal, kui tsentristidel oli vabariigi valimiskomisjoni andmeil käes 40,5% tallinlaste toetusest. „Mul on väga hea meel, et paljud tallinlased on meid toetanud,” ütles Ratas. Kui Keskerakond siiski enamust ei saa, tuleb neil sõlmida koalitsioon. Kellega see moodustatakse, oli eile õhtul Ratase sõnul veel vara öelda. „Keskerakond on alati tahtnud laiapõhjalist koalitsiooni. Mäletatavasti kutsusime 2005. aastal Tallinnas koalitsiooni sotsid, kuid nad ei tulnud,” meenutas Ratas.

Pihl: kõik võimalused lahti

Sotsiaaldemokraatide juht Jüri Pihl tõdes enne lõplike valimistulemuste selgumist, et juhul kui Keskerakond absoluutset enamust ei saavuta, on tulevase linnavalitsuse moodustamiseks lahti kõik võimalused. Küsimusele, kas sotsid kaaluksid mõlemat varianti ehk nii võimalust olla koalitsioonis Keskerakonnaga kui ka koalitsiooni koos Reformierakonna ja IRL-iga, vastas ta jaatavalt. „Keskerakonnaga meil küll igasugune senine koostöökogemus puudub, kuid Reformierakonna ja IRL-iga meil see on. Vaataksime mõlemat võimalust. Aga las enne selguvad ikka tulemused,” sõnas Pihl.

Sotside esimehel oli väga hea meel inimeste suurest aktiivsusest eilsetel valimistel. „Suur osavõtt on väga positiivne. See näitab, et inimesed pole võõrandunud ja tahavad oma sõna ikka sekka öelda,” nentis Pihl. IRL-i esimehe Mart Laari sõnul ennustati Keskerakonnale tunduvalt rohkem hääli, kui näitasid eile õhtul kella 22 ajal tulnud valimistulemused. „Vaatame, kuidas asjad arenevad,” ütles IRL-i esimees ja linnapeakandidaat tasakaalukalt.

Ühtlasi tõdes ta, et kõigi varasemate ennustuste põhjal on IRL teinud juba praegu väga hea tulemuse. „Ma suudan paljusid asju ette kujutada, kuid sellist asja ma antud hetkel siin Tallinnas küll ette kujutada ei suuda,” vastas Laar küsimusele, kas või-malik on Keskerakonna ja IRL-i koalitsioon Tallinnas. „Ma arvan, kui Edgar Savisaar ja Keskerakond ei võida vähemalt 40 mandaati, siis ennustan, et Tallinnas tuleb kolmikliidu koalitsioon,” lisas Laar. See, et Laar edestas kella 22 ajal valitsusliidu peaministripartei linnapeakandidaati Keit Pentust, ei näita IRL-i esimehe sõnul suurt midagi. „Oluline on see, et suudaksime oma programmi ellu viia.” ütles Laar. Laar oli väga rahul ka valimisaktiivsusega.

KOMMENTAARID

Juhan Kivirähk, SA Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus, vanemteadur

Keskerakond võiks võimu jagada

Kui kehtiv valimisseadus annaks iga tallinlase häälele võrdse kaalu, siis püsiks Keskerakonna ainuvõim pealinnas veel ilmselt päris mitu valimiskorda – vähemasti nii kaua, kuni teised erakonnad hakkavad aru saama, et ka vene keelt kõnelev linnaelanik on täieõiguslik valija. Ent Eesti seadusloome jesuiitliku koolkonna säravate esindajate Urmas Reinsalu ja Ken-Marti Vaheri eestvedamisel loodi Tallinna jaoks eriline valimiskord, mille puhul praeguse linnavõimu ja opositsiooni jõudude vahekord võib jääda ka enam-vähem tasakaalu. Iseenesest pean sellist tulemust, mis sunniks Keskerakonda võimu pealinnas kellegagi jagama, igati positiivseks. Ehkki üheparteilises linnavalitsuses sünnivad otsused kiiremini, peitub selles ka ohtusid. Kesklinnas laiutav Solarise keskus on poliitilise korruptsiooni monumendina piisavalt hoiatav.

Keskerakonna ainuvõimu jätkumine ähmastaks kindlasti veelgi Tallinna valitsemise läbipaistvust. Ent kui Keskerakond ei saa enda kätte täisenamust, tekib kiusatus see erakond võimult sootuks kõrvaldada. Võtmepositsioon on sel juhul sotsiaaldemokraatidel. Pärast Toompea võimukoalitsioonist minemakihutamist on neil Reformierakonna ja IRL-iga koostöö tegemise suhtes arvatavasti mõningaid eelarvamusi. Teiselt poolt on riskantne asuda väiksema vennana jagama võimuvastutust ka Keskerakonnaga. Varasemad kogemused Reformi-erakonna, IRL-i ja sotside koos-tööst Tallinna valitsemisel just kõige suuremat optimismi ei sisenda.

Võimule pääsenuna võidakse üsna pea avastada, et nende vahel ei olegi muud ühisosa peale soovi Savisaar võimult kukutada. Toompea hõõrumised kanduksid paratamatult ka all-linna. Ja kui eurole üleminek ebaõnnestub, poleks enam võimalik selles isegi Savisaart süüdistada. Muide, kui Keskerakonnal õnnestuks linna juhtimisse sotside kõrval kaasata ka roheliste ja Rahvaliidu esindajad (kui nood valimiskünnise ületavad), oleks sellise koalitsiooni käes ju ka enamus Toompeal… Kommentaarid on antud eile enne valimistulemuste selgumist.

Rein Ruutsoo, politoloog

Sotsid võivad keskiga käed lüüa

Juhul kui enne valimisi tehtud küsitluste ennustused täituvad ja Keskerakonnal jääb linnavolikogu absoluutsest enamusest natuke puudu, on võimalik võimuliit keski ja sotsiaaldemokraatide vahel. Põhimõtteliselt nende poliitikad sobivad. Teiseks loeb ka sotside kehv seis pärast Toompeal valitsusest välja viskamist. Ja lisaks, Edgar Savisaar pigem sooviks ka ise koalitsiooni ehk katet.

Ei saa samas välistada, et võidakse luua võimuliit, mis koondab kõiki Keskerakonna vastu. Kuid Keskerakond jääb ikkagi niivõrd suureks, et miski ei välista paari volikogu hääle üleostmist sellise variandi puhul. Ka sel puhul võivad sotsid pigem otsustada kohe koalitsiooni kasuks Keskerakonnaga, et mitte jääda äraostmist ootama. Üks tundmatu muutuja on Tallinnas mitmesugused vene nimekirjad. Kui venelased jäävad napilt välja, siis kardan, et nad võivad minna valimiste vaidlustamise teed kohtus. Valimised võvad seetõttu kohtusse kinni jääda.

Ain Aaviksoo, Praxise juhatuse esimees

Kahju, et valiti vastandamine

Tundub, et kampaania täitis vähemalt ühe eesmärgi – inimesed tulid ja väljendasid oma seisukohta. Rekordiliselt kõrge valimisaktiivsus on kindlasti väga hea. Isiklikult on kahju, et valiku aluseks vähemalt suurtes linnades oli pelk vastandamine: kas olemasolev või uus võim. Tegelikult oli ju mitmetes programmides sisukaid mõtteid. Päris huvitav on Tallinna tulemus, kus esialgsete tulemuste põhjal kippus erakondade toetusprotsent jääma sisuliselt samaks.

Ja seda nii Keskerakonnal, kel on oma ja maksumaksja raha kõige laiemalt käes, kui ka sotsidel, kes nii vaikse kampaaniaga esinesid, et seda peaaegu polnud märgatagi. Meedia roll on muutunud väga oluliseks, kuid paraku ei kaasne sellega valikuvõimaluste sisulise kvaliteedi tõus. Seniks kuni kampaania mahul ei ole piiranguid, jääb kehtima põhimõte, et kel on rohkem raha ja avalikku võimu juba käes, nende mõtted on justkui olulisemad, sest paistavad rohkem silma. Ma ei ole sellega nõus. Igal juhul olen valmis alla neelama mõned kuritarvitused ja kontrollile kuluv raha, kuid poliitilise kultuurituse olukorras tuleb kasutada robustseid meetmeid sõnumite võrd-väärse nähtavuse saavutamiseks.

David Vseviov, ajaloolane

Reformierakond üllatab

Panen imeks Reformierakonna suurt häältearvu. Võiks arvata, et pettumus selles parteis on suurem, sest inimesed ei pruugi majanduslanguse ja suure tööpuuduse taustal võimul olevat erakonda usaldada. On meeldiv, et inimesed on võimelised eristama kohalikku võimu riigitasandist. Kõrge osalus oli suhteliselt tõenäoline, kuna inimesed hakkavad tegutsema siis, kui hinges on ärevus.

Allikas: Keskerakond võttis esikoha, nagu ennustatud, kuid mäng pole veel läbi , EPL