Riigikogu kantselei andmetel pole kaks inimest, kellel on selleks õigus, teinud avaldust parlamendiliikme eripensioni saamiseks.

Üks neist on viimase ülemnõukogu liige, aktiivselt Eesti iseseisvuse vastu võidelnud Interrinde liige Pavel Panfilov ja teine Tunne Kelam, kirjutab Postimees.

Aastaid riigikogu liige olnud Kelamil oleks õigus saada parlamendi eripensioni, mis on kolmveerand riigikogu liikme palgast. Parlamendi liikme kuupalk on praegu 30 816 krooni, eripension sellest oleks üle 23 000 krooni.

Mullu suvel Eestist europarlamenti valitud isamaaliitlane Kelam ütles, et talle on soovitatud eripensioni taotleda, aga ta ei näe sellel mõtet. “Mul on mingi tõrge, seda ei ole sünnis teha, arvestades, et ma töötan ja saan korralikku tasu,” rääkis Kelam.

Sarnaselt Kelamiga europarlamenti pääsenud reformierakondlane Toomas Savi, sotsiaaldemokraat Andres Tarand ja keskerakondlane Siiri Oviir võtavad eripensioni vastu, kuigi nii palk kui ka muud hüvitised küünivad europarlamendi liikmel kokku 200 000 kroonini.

Ehitusettevõtte SRV nõukogu esimees, endine poliitik ja ENSV peaminister Indrek Toome võtab samuti omaaegse ülemnõukogu liikmena vastu eripensioni, mis küünib kolmveerandini riigikogu liikme palgast.

Ka tuntud tegevpoliitik, Võru linnapea Ivi Eenmaa võtab lisaks Võru linnapea palgale vastu eripensioni, mis on väiksem, ulatudes üle 12 000 krooni.

Poliitikauuringute keskuse Praxis asjatundjad on eripensione analüüsides leidnud, et need on riigikassale ülemäära kulukad, lubavad töövõimelisi liiga noorelt pensionile ja on ebaõiglased teiste pensionäride suhtes.

Allikas: Kelam keeldus parlamendi eripensionist, ERR