Hiljuti maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja kohalt lahkunud Dmitri Jegorov leiab, et kui tõepoolest otsustatakse sotsiaalmaksule ülempiir panna, siis vähem laekuvat maksu aitaks kompenseerida miinimumpalga tõstmine.

Jegorov leiab portaalis raamatupidaja.ee kirjutatud arvamusloos, et sotsiaalmaksu lae kehtestamisega on õigustatud ametiühingute küsimus, kust võtta raha, et sellega kaasnevat maksutulu langust kompenseerida.

“Arvan, et head lahendust pakuks siin miinimumpalga tõus. Meil on üpris palju töötajaid, kelle ametlikuks palgaks (olgu tegelik palganumber milline iganes) ongi miinimumpalk. Selle tõstmine oleks kooskõlas kõigi ootustega – võimaldab valutumalt lae kehtestamist, tekitamata tööandjatele summa summarum lisakulutusi, ja tõstab madalapalgaliste kindlustunnet, näidates samas siiski kindlat suunda üleminekuks pelgalt toore tööjõu kasutamiselt suurema lisandväärtusega majandusele,” selgitas Jegorov.

Maksuspetsialist leiab, et vaatamata sellele, et lae põhimõtet või regresseeruvat sotsiaalmaksu kasutatakse meid mittepuudutava astmelise tulumaksu mõju kompenseerimiseks, on sellel nn kallite töökohtade loomisele või Eestisse ületoomisele ilmselt positiivne mõju.

“Siiski tahaks olla veendunud, et otsus sünnib pärast põhjalikku analüüsi, sest nt vastupidiselt üldlevinud arvamusele, väidab üks Praxise uuring, et Eesti tööjõu maksukoormus jääb isegi allapoole EL keskmist. Kindlasti kutsuksin lisaks üles mitte jääda lootma üksnes ülempiiri kehtestamisele: vajame korralikku infrastruktuuri, häid lennu- jm transpordiühendusi, oluliselt rohkem avalikku teavet inglise keeles.”

Allikas: Jegorov: miinimumpalga tõus tooks rohkem maksuraha, ERR