Kuigi Eesti on innovatsioonitabelites ülespoole liikunud, on mitmes valdkonnas veel suur arenguruum. Üks neist on ettevõtete ja ülikoolide koostöö.

Euroopa Liit on jaganud riike nende innovaatilisust hinnates nelja gruppi. Eesti on tõusnud tugevuselt teise, kuid jääb liidritest siiski veel väga selgelt maha, vahendas ETV saade “Kapital”.

Üks olulisemaid põhjuseid on seejuures mõnevõrra üllatav – teadlaste töö ei paku ettevõtele huvi.

“Ühest uuringust tuli välja, et ettevõtted ei hinda ülikoolide teamisi. Mitte, et nad ei teaks, kuidas neile ligi pääseda, vaid nad ei tahagi ligi pääseda,” kinnitas Praxise analüütik Risto Kaarna.

Lumesahkade arendamisega tegeleva insenerifirma Meiren juht Toomas Uibo märkis, et Meireni koostöö ülikoolidega on olnud hea, kuid üldpilt pole nii siiski nii positiivne.

“Ma olen aru saanud, et ülikoolid on väga avatud ja ootavad ettevõtteid, aga mind üllatab, et just ettevõtete poolt on koostöö osas huvi nii vähene.”

Ka Eesti üks silmapaistavamaid teadlasi Mart Min, kes esitati tänavu kevadel Euroopa aasta leiutaja auhinna nominendiks, on nõus, et koostöö ülikoolidega võiks olla parem.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) professor Min rääkis, et ülikool saab eelkõige raha tulenevalt sellest, kui palju avaldatakse nende artikleid väärikates ja refereeritavates teadusväljaannetes. Publikatsioon iseenesest aga majanduslikku efekti ei too ning investorites huvi ei tekita.

“Ma näen praegu üsna tõsist muret selles, et TTÜ kui inseneriülikool ei suuda viia oma teadustulemusi sellisele küpsusele, et need läheksid ettevõtete kätte,” sõnas Min.

“Veel hullem on see, et varsti me ei oskagi enam tööstusega koostööd teha. Kui me tegeleme väga kaua nn kõrgteadusega, siis me minetame oma insenerioskused ja siit tuleb tagasilöök.”

Mini sõnul tajub ta ka ise, et suur osa tema tööst jääb vaid paberile. “On olnud juhtumeid, kus mulle on isegi pahaks pandud ja hurjutatud, et miks ma kasutan teadusraha /…/ mingite prototüüpide tegemiseks. Aga kuidas me saame viia oma tööd majandusse, kui me jätame nad kuskil pooleli?” küsis ta.

Allikas: Ettevõtteid ei huvita teadlaste töö, ERR