Eesti elanikud lähevad tulevikus pensionile kuni neli aastat hiljem ning erinevused pensionides kärisevad suureks, prognoosis Praxise töö- ja sotsiaalpoliitika nõunik Andres Võrk.

Ta rääkis “Terevisioonis”, et kõrget pensioni hakkavad tulevikus saama need, kes praegu säästavad, aga säästa jaksavad need, kellel on praegu kõrgemad palgad. “Ei ole midagi teha – inimesed peavad olema valmis tulevikus kauem töötama. Nii nagu oodatav eluiga pikeneb, on täiesti mõeldav, et meie pensioniiga tõuseb veel kahe kuni nelja aasta võrra.”

Võrk märkis, et varasemad uuringud näitavad, et pensioni asendusmäär ei lähe 40 protsendist eriti kõrgemale. “Kuid me näeme tulevikus väga suurt erinevust inimeste pensionides,” lisas ta.

Riigikogu rahanduskomisjoni liige, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor ütles, et tema soovib, et peresid toetataks rohkem siis, kui lapsed kasvavad. “Ei aita tulumaksuvabastus neid peresid, kellel tulusid ei ole. Sa võid neid vabastada ühe korra, teise korra, kolmanda korra, aga nendel ei ole sellest mingit kasu. Selles mõttes oleks mõistlikum võtta raha ja anda kõikidele peredele tagasi, et lapsed saaksid kasvada. See on palju mõistlikum viis,” selgitas rahvasaadik.

Tänane Maaleht tegi analüüsi, mis näitab, et nii nagu täna veeretavad pensionärid kopikaid, nii elavad nad kehvalt ka aastal 2035. Leht võttis luubi alla inimese, kes on sündinud 1970. aastal, teenib keskmist palka ja läheb pensionile 2035. aastal. Arvutuste järgi annavad I ja II sammas talle siis pensioniks kokku 1164 eurot kuus (I – 820, II – 344).

Need oleks ilusad arvud tänases Eestis, ent aastaks 2035 on keskmine palk tõusnud ca 3000 euro kanti, samavõrra ilmselt ka hinnad ehk tuleviku pensionärid hakkavad I ja II sambast saama kokku ca 40% keskmisest palgast nagu täna.

Allikas: Ekspert: pensionide vahed kärisevad suureks, ERR