Eesti eksperdid aitavad moldaavlastel oma tervisesüsteemi kaasajastada, soovitades esmajärjekorras digitaliseerida retseptid, radioloogilised pildid ja haiguste registrid.

Parajasti oma tervishoiusüsteemi reformivad moldaavlased küsisid e-tervise arengukava koostamisel eestlastelt nõu.

Pärast sealse olukorraga tutvumist leidsid meie eksperdid kolm meditsiinivaldkonda, kus moldaavlastel tasuks teenuseid digitaliseerida.

“Üks oli kahtlemata digiretsept. Teine radioloogiliste piltide digitaliseerimine ja haiglate pildisüsteemide ühendamine,” rääkis sel nädalal Moldovat väisanud doktor Peeter Ross ERRi uudisteportaalile.

Tema sõnul sarnaneb Moldova radioloogias kümnekonna aasta tagusele Eestile, sest neil tegutseb siiani palju eraldiseisvaid radioloogiaosakondi. Piltide digitaliseerimise korral saaks aga teenust tsentraliseerida ja seeläbi kulusid kokku hoida.

“Kolmas valdkond oli registrid, näiteks vähiregistrid ning südame- ja veresoonkonnahaiguste registrid,” jätkas Ross. Esiteks toob registrite jagamine kasu epistemoloogiale, sest ühissüsteem annab hea ülevaate sellest, kui tihti mingisugust haigust ühes piirkonnas esineb.

Digitaalne vähiregister aga aitab patsiendile uuringute meelde tuletamiseks mobiilile sõnumeid saata.

Kogemuste jagamise teeb kergemaks see, et Moldova ja Eesti tervishoiusüsteemidel on nii mõndagi ühist. Näiteks keskne haigekassa. “Muidugi rahastatakse seal haiglaid vähem kui meil siin. Aga põhimõte on olemas, et pole vana nõukogudeaegset ministeeriumipõhist jaotamist, vaid raha antakse ikka selle põhjal, mida tehtud on,” rääkis Ross.

Samuti kiitis ta sealsete arstide oskusi.

Koostöö moldaavlastega on kestnud ligi aasta. Sel nädalal käisid eestlased Moldovas uue tervishoiu arengukava esialgse variandiga tutvumas

Ekspertide sõnul ei seisne Eesti abi mitte teenuste jooksutamiseks vajalike programmide koodide jagamises, vaid eelkõige kogemustest rääkimises ja teenuste soovitamises.

Rossi sõnul on riike, keda eestlased e-teenuste osas nõustavad “üllatavalt palju”, näiteks Montenegro, Gruusia, Kasahstan ja Soome.

“Kuid olen ka Suurbritannias käinud, konkreetselt perearstide seltsiga kohtumas. Eesti digiretsepti lahendus on küllaltki unikaalne,” ütles Ross.

Tema sõnul ei saa küll väita, et Eestis oleks kõik absoluutselt korras ja hästi, kuid siiski vaatavad teiste riikide tervishoiutöötajad suure huviga, kuidas digiretsepti süsteem toimib.

Eesti poolt veab projekti Poliitikauuringute Keskus Praxis, kelle Moldova-poolseteks partneriteks on sealne tervishoiuministeerium ja kohalik Maailma Tervishoiuorganisatsiooni esindus. Projekti kaasrahastab ka arengu- ja humanitaarabi vahenditest Eesti välisministeerium.

Allikas: Eestlased aitavad Moldoval tervishoiusüsteemi reformida, ERR