Tänane Vikerraadio „Reporteritund“ keskendus avaliku raha kasutamisele erakondade valimiskampaanias. Saatesse kutsutud eksperdid nõustusid, et avaliku raha erakonna reklaamiks kasutamine ei ole probleem ainult Tallinnas, vaid ka Eesti väiksemates kohtades.

Poliitikauuringute keskuse Praxis valitsemise ja kodanikuühiskonna eksperdi Hille Hinsbergi sõnul tõi riigikontrolli audit ebaausa rahastamise juhtumeid välja piisavalt, aga mitte kõiki.

“Mul on siin väljatrükk keskkonnast Riigiraha. See on rahandusministeeriumi info, mis väga kujukalt näitab kohalike omavalitsuste kulutusi. Üks graafik, mis minu ees on, meenutab kardiogrammi, siis, kui süda hakkab jälle käima pärast seiskumist. Valimiseelsed teavituskulud on kolmekordsed võrreldes tavalise tasemega. See ei käi ainult Tallinna kohta,” sõnas ta.

Riigikontrolör Alar Karis ütles, et auditi eesmärk oli rõhutada probleemi eelkõige nendes kohtades, kus on kasutada suuremad rahad.

“Arusaadavalt see laieneb ka näiteks valla lehele. Me ei jõua kindlasti tervet Eestit katta,” sõnas ta.

Hille Hinsbergile hakkas riigikontrolli auditist enim silma see, kui lõdvalt on suhtutud riigihanke reeglitesse.

“Kuidas kõige kallimate klippide puhul isegi ei peetud vajalikuks vormistada mingit kirjalikku lähteülesannet ja nendele pakkumisi küsida,” lausus ta.

Karis selgitas, et erinevatel omavalitsustel on võimalus panna riigihangete korrale omad piirid.

“Tallina linnavolikogus oli see piir 10 000 eurot, kus peab korraldama hankemenetluse, Tartus oli see 3000 eurot. Aga probleem on ka selles, et seal sees ei tegutseta sama juhtumi puhul sarnaselt. See ei ole läbipaistev,” lisas ta.

Saatejuht Lauri Hussar mängis saatekülalistele reklaami 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimiste eelsest olukorrast, kus Tallinna linnakantselei tellitud ja kahes venekeelses telekanalis eetriaega saanud klipis kutsub linnapea Edgar Savisaar linlasi valima. See maksis 9650 eurot.

“Ma kirjutaks sellele teavitusele alla siis, kui selle oleks teinud linnasekretär, kes ei ole poliitiline figuur,” kommenteeri klippi Karis ning lisas, et kui poliitik kutsub valima, siis ju ilmselgelt enda poolt.

Hille Hinsberg lisas, et sellist teavitust tohib teha siis, kui sellele kanalile on enam-vähem võrdsetel alustel ligipääs ka teistel kandidaatidel.

See, kas viimastel päevadel käsitletud juhtumitel on olemas kriminaalne element või mitte, on Karise sõnul kohtu otsustada.

“Kohtuorganitel ja politseil on kõik need andmed olemas. Nad saavad oma menetlust alustada kui nähakse vastavat kaasust,” ütles Karis.

Hille Hinsbergi sõnul on riigikogus teoksil ka eelnõu, mis käsitleb omavalitsuste volikogu valimise seaduse muutmist.

“Seda sama reklaami teemat, puhtal kujul ainult seda. Tundub, et ju siis on plaan eelkõige tegutseda õiguslikult, kehtestada periood enne valimisi kolm kuud, millal ei tohi poliitilised figuurid linna teavitusega seostatavates reklaamides osaleda,” ütles Hinsberg.

Lisaks plaanitakse suurendada erakondade rahastamise järelvalve komisjoni volitusi.

Foto: Toomas Mattson

Allikas: "Reporteritund": avaliku raha väärkasutus ei puuduta ainult Tallinna, ERR