Ettevõtete finantsnõustaja Alar Voitka arvates oli tulumaksureform kümme aastat tagasi kindlasti omal kohal ja tulemuslik, kuid tuleks tõsiselt kaaluda, kas tänane süsteem on parim lahendus ka edaspidi.

Juba praegu liigub Eestist välja sadu miljoneid eurosid maksustamata tulu ja seda täiesti seaduslikult, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Antud tulumaksuvabastus on Eestile üsna kalliks osutumas edaspidi. Eriti tänu suurettevõtetele, kes teenivad päris palju raha ja viivad selle dividende maksmata ehk Eesti riigile makse maksmata välja. Päris paljud suurettevõtted, mis on välisosaluse käes, teevad niimoodi. Võib-olla kõige huvitavam, või mis suuremale rahvale korda läheb, on telekomi sektor, kus näiteks Tele 2 on juba 2,6 miljardit niimoodi Eestist välja viinud,” rääkis Nordic CF Advisory partner Alar Voitka.

Maksu- ja tolliameti andmeil on levinumad skeemid tulu välismaale viimiseks kontsernisisesed laenamised või kaupade ja teenuste müümine.

Kuigi on olnud näiteid, kuidas tänane tulumaksusüsteem võimaldab firmadel Eestis teenitud raha maksustamata välismaale viia, ei näe rahandusminister Jürgen Ligi mingit põhjust süsteemi muutmiseks.

“Ei ole tõestatud, et need võimalused selle süsteemi puhul on suuremad,” ütles Jürgen Ligi. “Iseenesest on täiesti loomulik, et majandustegevus ja vastastikune laenuandmine ja nii edasi, ja kui vaadata rahavoogusid, siis need on olnud Eesti suunas, mitte Eestist välja.”

Täna tutvustati rahandusministeeriumis ettevõtete jaotamata kasumi mittemaksustamise mõju uuringut, mille viisid läbi poliitikauuringute keskus Praxis, Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus RAKE ja advokaadibüroo Glimstedt. Uuringu lõppraportis on öeldud, et reformil on olnud oluline positiivne mõju investeeringute mahtudele ning see on aidanud ettevõtteil majanduskriisi tingimustes toime tulla.

Allikas: Analüütik: ettevõtete tulumaks vajaks ümbervaatamist, ERR