Poliitikauuringute keskuse Praxis juht Ain Aaviksoo sõnul on Eestis vaade tervishoiusüsteemile killustunud.

Ain Aaviksoo ütles ETV saates “Foorum”, et Eestile käib ülejõu see, kui otsuseid ei tehta süsteemselt. “On niisugune vahetegemine ehk nö ühe sahtli kaupa probleemi lahendamine – kõigepealt lahendame ravimiprobleemi, siis haiglaprobleemi, seejärel esmatasandi probleemi. Inimene ei vaja eraldi esmatasandi abi ja ei vaja eraldi haiglaabi. Vaade tervishoiusüsteemile on killustunud,” rääkis Aaviksoo.

“Otsustamine, kuhu raha panna, ilma, et tekiks selge pilt patsiendi vaatest, on suhteliselt mõttetu,” lisas ta.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur nõustus Ain Aaviksooga, et kogu tervishoiuteenus muutub väga kiiresti ning seetõttu tuleb teha süsteemis muudatusi. “Kogu tervishoiuteenus muutub ja sellest tulenevalt peavad haiglad pidevalt oma teenuse sisu ümber vaatama. On selge, et kõrgekvaliteetset abi, mis vajab ka kõrgekvaliteetset aparatuuri, peame hakkama andma keskustes ja ambulatoorset vastuvõttu kohapeal,” tõi Pevkur esile. Ta lisas, et Eestis peaks vaatama ka transpordiküsimust ehk, missugune on meie kiirabivõrk.

Endine sotsiaalminister Eiki Nestor märkis, et riigil peaks olema investeerimispoliitika tervishoidu. “Siin on kaks lahendust. Üks on kapitalikulude katmise süsteem. Mulle meeldiks süsteem, kus haiglad ja muud tervishoiuteenuse pakkujad saaksid raha selle töö eest, mida nad on teinud – need, kellel on suurem koormus, saavad ka rohkem raha. See tähendab rahastamist läbi tervishoiuteenuse hinna,” selgitas Nestor.

Teine võimalus on tema hinnangul see, et raha tervishoidu jagatakse riigieelarvest, kuid selle üks puudusi on võimalik onupojapoliitika tekkimine ning haiglate sõltumatuse kadumine. “Riigieelarve kaudu kapitalikulude katmise miinus on see, et tekib alati konkurents. Sõltumatus, mis on ka maailma tervishoiuorganisatsiooni WHO järgi eelis, kaob ära,” rääkis Nestor.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus tuletas saates meelde, et WHO arvates puudub Eestil justkui poliitiline tahe midagi muuta. “Küsimus ongi poliitilises suhtumises. Rahastamine on meil väga kehv, me peame midagi välja mõtlema. Valitsus on praegu tegelenud ainult kärpimisega – ravimite käibemaksu, tehniliste abivahendite käibemaksu kehtestamine, hambaravihüvitis kaotati ära. Ei saa minna selle peale, et lihtsalt midagi ära kaotada. Tuleb teha suuri otsuseid,” ütles Tuus.

Ta lisas, et Eestis on näiteks hoolduravis inimese omaosalus liiga suureks läinud ning midagi tuleks ette võtta.

Allikas: Ain Aaviksoo: vaade tervishoiusüsteemile on killustunud, ERR