Eesti inimestest pea pool annab osa oma ajast vabatahtlikule tegevusele, samas on see üsna juhuslik. Puudub koordineeritus abivajajate ja -pakkujate vahel ning info selle kohta, kes, kus ja millal abi vajab, selgub poliitikauuringute keskuse Praxis värskest vabatahtliku tegevuse kommunikatsioonistrateegiast.

Praxises valmis vabatahtliku tegevuse kommunikatsioonistrateegia, mille eesmärk on suurendada teadlikkust vabatahtlikust tegevusest, vabatahtlikuna tegutsemise võimalustest ja kasulikkusest, vahendasid ERRi raadiouudised.

Kõik uuringud näitavad, et vabatahtlik tegevus Eestis on võrreldes muu Euroopaga üsna hea ja inimesed on aktiivsed, ütles Praxise valitsemise ja kodanikuühiskonna ekspert Hille Hinsberg.

“Kui me erinevates küsitlustes loeme kokku, kui palju on elanikkonnas mingil moel, juhuslikult või süsteemselt, oma vabatahtlikku panust andnud, siis saame kuni pool Eesti inimestest, kes on kas ühe tunni, päeva või pidevalt oma vabatahtlikku panust andnud ühiskonna heaks. Sellel on üks “aga”, nimelt ei pruugi inimesed olla ise teadlikud, et nad sellise tegevusega on seotud, ja sellest omakorda tuleneb, et see on väga juhuslik,” rääkis Hinsberg.

Hea näide on juba 5. mail toimuv suur “Teeme ära” kampaania ja talgud.

Selleks aga, et vabatahtliku tegevuse mõju oleks suurem, tuleb see muuta püsivaks ja teadlikuks vabatahtlikuks panustamiseks. Anda rohkem infot, kuidas vabatahtlikku tegevust pakkuda, teha seda organiseeritult ja olulistes valdkondades.

“Puudu on koostööst või koordineeritusest. Vaja on aktiivset vedajat ja kedagi, kes eri osapooled kokku toob,” märkis Hinsberg.

Tema sõnul on inimestel puudus ka praktilisest “puust ja punaseks” infost – kuhu saab minna, kellega liituda ja kuhu end pakkuda, kus ja millal abi vajatakse ja mis minust kasu võib olla. “Kõik sellised argumendid on täiesti olemas, aga miskipärast neid kas seni ei ole jõutud või ei ole osatud inimestele pakkuda.”

Vabatahtliku tegevuse kommunikatsioonistrateegia valmis siseministeeriumi tellimusel ja vabatahtliku tegevuse uuringu põhjal.

Allikas: , ERR